Audrey Hepburn

1. june 2013 at 18:21 | written by Nik Herb |  these people
Dostala jsem za úkol vás obohatit jako dalším článkem něčím zdaleka se nepodobajícím mým 'deníčkům', řekněme, že i když nemám to slovo v oblibě, nenacházím žádné jiné východisko, jak ty sáhodlouhé žvásty z mého života popsat. Tento článek nebude o mojí maličkosti, nýbrž o někom, kdo má pro mě nějakou hodnotu a já bych si ho přála poznat. Jako první mě napadli mí velcí oblíbenci One Direction, nebo že by třeba Bořek stavitel? Tohle je ovšem jen vtip. Jako první mě samozřejmě napadla Audrey Hepburn - krásná, dnes už bohužel nežijící legenda.

Audrey je pro mě neuvěřitelně inspirující osoba. A nejen tím, že se we♥it zdobí citáty, které pronesla ve filmech, kde se objevila nebo sdělila nahlas lidu. Byla to krásná dívka s naprosto úměrným obličejem. Její drobný nosík, povzbuzující úsměv a čokoládové oči si vybaví snad každá mladá dívka. Audrey pro mě vždy svým způsobem byla strašně krásná osoba, i když jsem neviděla jediný film, ve kterém hrála. Dokázala a stále dokazuje jak půvabná vlastně je.


Jednou během víkendu jsem neměla, co na práci a měla tu možnost se podívat na film Čekej do tmy. Audrey sklidila za tento snímek hned několik Oskarů a mě se to zdálo jako správný začátek, jak zjistit, kdo vlastně byla a jak se prezentovala. Film vypráví příběh o slepé ženě Susy, která se snaží žít se svým handicapem. Slepou ženu ztvárnila právě Audrey. Susy je ohrožována, spíše bych použila slovo terorizována ve svém vlastním bytě několika muži kvůli jedné heroinem nacpané panence. Celý příběh je poněkud zašmodrchaný a odehrává se během jednoho odpoledne. Troufám si říct, že kdyby byli zloději větší sympaťáci a hlavní hrdinka větší hlupačka, šla by z toho filmu udělat komedie.

Co se mi však na něm nejvíce líbilo? Audrey se své role zhostila natolik, že jsem sama sebe přistihla několikrát uvěřit, že je opravdu slepá. Hlavně v závěrečné scéně, která byla posazená do tmy. Kdybych byla jeden ze zlodějů a spatřila nádhernou a usměvavou Audrey, nedovolila bych si sebou odnést ani prach. Nemám moc v oblibě staré filmy, spíše staré knihy, ale po zhlédnutí tohoto snímku, ačkoliv jsem měla smíšené pocity, můj obdiv k Audrey jen narostl.


Pocity z filmu Čekej do tmy jsem se pár dní nemohla setřást a tak jsem šáhla po dalším filmu, kde se objevila Audrey, byl to snímek Šaráda. Jeho popis mi učaroval, kdo by nestál o Audrey navlečenou v kožíšku a špercích za několik desítek tisíc dolarů, které jde právě o život? Audrey v hlavní roli Reginy byla opět okouzlující. Začala jsem věřit, že Audrey je opravdu žena veškerého půvabu a jak se z jedné role dokázala hravě proměnit do druhé, mě donutilo jí zbožňovat a uctívat.

Po Čekej do tmy a Šarádě, následoval film Dva na cestě, nejen že se Audrey z roztomilé dívenky proměnila na zralou ženu s určenými cíly, ale také nenechala moje oko suché a donutila mě milovat staré filmy. Za zmínku stojí i Snídaně u Tiffanyho, jež se stala mým oblíbeným filmem, ve kterém jsem měla možnost vidět Audrey. I přestože si vždy předem zakážu slzy a jakékoliv dojetí, pokaždé ve mně Audrey aneb herečka z generace, které se dnes už nerodí, vzbudí pocit, že s ní v hlavní roli, to zkrátka už ani jinak nejde. Její postava je dojemná i v situacích, kdy se chová sobecky a hloupě. Chodí si svoji koblihu posnídat před výlohu obchodu, kde nakupuje smetánka a doufá, že na ni ulpí trochu toho lesku. Hraje si na dámu, ale pod tou načančaností je obyčejná holka, která sice má zlaté srdce, ale stále věří, že jí věcičky udělají šťastnou. Asi nějak takhle bych mohla popsat mé dojmy.


Poté následovaly filmy, jako Příběh Jeptišky, který je natočen podle skutečné události. Odpolední láska, A všichni se smáli nebo třeba film My Fair Lady. A to zdaleka nejsou všechny. Naposledy jsem se podívala na životopisný dvoudílný snímek s názvem Příběh Audrey Hepburnové, kde se sice Audrey nemohla vyskytnout, jelikož byl natočen roku 2000, ale Jennifer Love Hewitt mě mile potěšila. Všechno to bylo tak krásně propracované, sice to ani zdaleka nemělo na snímky, kde se Audrey objevila osobně, ale to, že jsem měla možnost poznat její osobní život a to jak je silná a chytrá, mě více než vzalo za srdce.

Audrey nezvýšila svojí hodnotu a krásu tím, že vyhrála ceny jako Oscar, Tony, Emmy a Grammy. Ale především tím, jak na vás na první pohled zapůsobila. Jak vás díky své přirozené kráse, kterou chovala i někde uvnitř sebe, dokázala vtáhnout přímo do děje filmu. Možná, že už tu mezi námi není, ale dokonce moje máma ví, o kom hovořím, když zmíním její jméno. Dokonce i moje máma v ní vidí oblíbenkyni.

Audrey byla matkou dvou synů, velvyslankyní UNICEF, inspirací, herečkou, filmů několika žánrů a také cestovala do chudých zemí, jako je Somálsko, kde pomáhala hladovějícím dětem. A já si zkrátka myslím, že tato žena si zaslouží obdiv. A byla to britka, takže na těch One Direction přece jen možná něco bude.

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Haň. Haň. | Web | 1. june 2013 at 20:30 | React

tak fajn, jde se na to. tohle bude sranda a budu psát kraviny, ale slíbila jsem to, tak se o to alespoň pokusím. alespoň jsem se na to mohla připravit pár dní předem. [jo, jsem VIP!] :3

byla jsem docela dost zvědavá, o kom budeš psát a Aubrey mě zezačátku překvapila. nevím, jestli jsem čekala Bořka stavitele, protože vím, že One Direction od tebe čekat opravdu nemůžu, viď? takže jsem ráda, že jsem se dozvěděla, kdo tě jako první napadl.

než se začnu vyjadřovat k jednotlivým odstavcům a citátům, chtěla bych jenom poznamenat, že já se o Aubrey nikdy moc nestarala. samozřejmě, měla jsem ponětí, kdo je, ale ještě nikdy jsem s ní neviděla nějaký film.

rozšiřuješ mi obzory, to se moc často nestává, já totiž vím všechno. [ano, názorný příklad těch keců, který budu psát, abych dosáhla 825 slov.]

to, jak popisuješ, jak vypadá je hezký, stejně jako ty další věty. ona v sobě má prostě něco speciálního, je krásná, ale taková… prostě půvabná, elegantní. myslím, že tady jde opravdu dokázat, že ten citát pod tím je pravdivý, protože i když mně řekneš jméno Aubrey Hepburn, vybavím si krásu.

víš, právě jsi mě svými několika řádky naladila k tomu, abych se na ten film podívala, a to co nejdřív. musím říct, že obdivuji právě ty herce a herečky, kteří se dokážou vžít do role, a jestli se ona zvládla vcítit do role slepé ženy, tak má můj obdiv, a to jsem ještě ten film ani neviděla.

stejně nevím, jestli se na ten film podívám, protože ty starší filmy moc nemusím, přesně jako ty, jak vidím. ale uvidíme, možná někdy když se budu nudit. dobře, tak se na něj asi nepodívám, obě dvě víme, že se moc často nenudím.

tak ten citát „happy girls are the prettiest“ se mi strašně líbí. a je to strašná pravda, sama to znám, pokud se cítím sama dobře a jsem šťastná, tak se tak jevím i ostatním. [mě ale ty kecy kolem toho jdou, že?]

jak tak vidím, tak ses do těch filmů s ní opravdu pustila. je něco, číst si o tom, jak ji zbožňuješ a uctíváš, to mě nutí k tomu, abych o ní přemýšlela ještě lépe. na snídani u Tiffanyho, film, který mám v počítači stáhnutý už věky, se asi opravdu musím podívat. jak to tak čtu, možná by to měla být nějaká… povinnost, podívat se na alespoň jeden film s Aubrey. takže se k tomu možná vážně dokopu.

o tomhle citátu jsme se bavily, a jak tu tak vidím tu fotku níže, musím s tebou souhlasit, opravdu nechápu, co by se sebou ona měla dělat. je nádherná.

opravdu si zahrála v hodně filmech, že? ale ten dokument o ní mě zaujal, možná na něj bych se mohla podívat. že by se teda na seznamu filmů, které si chci přečíst objevily filmy Snídaně u Tiffanyho a Příběh Audrey Hepburnové? ráda bych ji viděla hrát v nějakém filmu, ale z toho co ty tady píšeš, bych se taky ráda dozvěděla něco víc o ní, jako o osobě.

mrzí mě, že jsem se nepodívala na Snídani u Tiffanyho už předtím, protože bych aspoň měla o čem psát. a mám pocit, že melu strašný sračky. dobře.

ohledně One Direction [který máš mimochodem dvakrát zmíněný v článku; co se děje? to tě tak ovlivňuju?], když to tak čtu, nemyslím si, že by už dosáhli toho, čeho dosáhla Aubrey. a to je zvláštní, že to říkám já, i když nejsem nějaká úplně ulítlá, pořád je mám ráda. [a to jsem ti tu neměla psát odstavce o nich, že? no, snad ti to nevadí vzhledem k tomu, co o nich píšu.]

nikdy jsem o Aubrey takhle moc nepřemýšlela, věř mi, dá to docela zabrat mým mozkovým závitům, co dalšího bych mohla psát. ale jsem ráda, že jsi mě k tomu donutila [a vlastně z části i já sama sebe, protože tenhle „challenge“ napadl mě], protože ona vyloženě stojí za pozornost, i když je to jen v podobě toho, že o ní půl hodiny přemýšlím.

dobře, ještě bych měla psát tak 150 slov, ale nevím, co mě napadne. každopádně, neměla jsem se divit, že tě jako první napadla ona. k tobě, jako mé velké inspiraci, sedí, že tě inspiruje a obdivuješ někoho, jako je ona.

vážně jsem se upsala ďáblovi, když jsem řekla, že napíšu komentář k věci [což je podstatně, protože já jsem schopná psát dlouhé komentáře, ale vždycky od věci], který bude mít 825 slov. ale vzhledem k tomu, že ty jsi mi napsala dvoukilometrový komentář, vlastně dvakrát, bylo by nefér, kdybych to odpískala.

ten článek je další věc, za kterou tě obdivuji. to, že se mě prostě zeptáš, jaký článek máš napsat a za hodinku jsi schopná vyplodit tohle, to si vážně zaslouží potlesk [normálně bych ti teď do skypu zatleskala, ale nechci, aby sis myslela, že jsem úplný idiot.]. tvůj článek mě donutil o Aubrey přemýšlet jinak, vlastně o ní vůbec přemýšlet, což byl dozajista účel. úkol splněn.

jak vidím, Audrey je hodně inspirující osoba a myslím, že jsi mě vážně nevědomky donutila k tomu, že sama sobě slibuji, že se podívám na její filmy.

a to už je, drahá bylinko, opravdu něco.
s láskou a nadšením, že jsem to opravdu zvládla, tvá Haň.

2 alfalfa alfalfa | Email | Web | 2. june 2013 at 11:35 | React

Audrey bola podľa mňa skvelá, krásna a talentovaná žena. Keď som prvýkrát videla film Raňajky u Tiffanyho, hneď som si ju veľmi obľúbila. Aj ten film ma svojou atmosférou dostal, odvtedy som ho už videla veľakrát a stále ho nemám dosť!
Ďalšie dva filmy, ktoré sa hneď dostali medzi moje obľúbené patrí film Ako ukradnúť Venušu a tiež Prázdniny v Ríme - jedoducho skvelé!

3 anyny anyny | Web | 2. june 2013 at 11:39 | React

když jsem [zase] po nějakém tom časem - co to melu jsem tu furt - přišla na tvůj blog článek o Aubrey mě hrozně potěšil protože to není tak dávno co jsem si četla její životopis na wikipedii.

mimochodem, nechci dělat chytrou ale objevila jsem chybičku v názvu článku. je to AuDrey a ne AuBrey - nevšimla bych si toho kdybych její jméno neopisovala do wikipedie protože jsem zistila, že mám hroznou paměť na jména - hrůza.

když se o ní mluví tak si vybavím jí jak sedím u stolu s cigárkem /jakousi tyčkou - teď nevím / v jejích černých šatech prý je přivedla do módy.

nemám ráda teď ty hrozně barevný trendy spíš mě inspirují 20's - 80's léta.

mimochodem http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Audrey_Hepburn_Tiffany%27s_3.jpg tyhle brýle bych si hrozně přála- už jsem na ně narazila ale prostě na ně nemám obličej což mě příšerně štve ale to už jsem zase jinde.

určitě si plánuju pustit nějaké filmy, kde hraje a začnu tím filmem, kterým si začala i ty :) až ho shlédnu tak ti napíšu jaký mám na to názor :)

děkuju, za tenhle nádherný a inspirativní článek zárověň - už asi nebudu řešit jak jsi to dokázala napsat protože bych se asi nedobádala:O:)

Audrey byla elegantní, moc chytrá - podle těch citátů, inspirativní a prostě celá byla úžasná osoba.

stahuji Čekej do tmy :)
ahojj.

4 N. N. | Web | 2. june 2013 at 12:31 | React

Audrey je úžasná. Nebýt písničky Moon river a následovným podíváním se na Snídani u Tiffanyho bych ani nevěděla, že existuje. Hm, dalo by se říct, že je pro mě něčím jako inspirací. Miluju její citáty, jako například Happy girls are the prettiest. Řídím se tím.
Ten film, kterej zmiňuješ, jsem někde zahlídla. Možná jsem i kousek viděla, ale jak to popisuješ...no, musím se na to rozhodně podívat.
Jo, přesně to, jak jsi popsala Snídani u Tiffanyho, se mi na tom nejvíc líbilo. A ten konec, to bylo tak dojemný:3
Asi od té doby, co jsem Audry viděla v jednom filmu, jsem se přestala "bát" koukat se na starý filmy, protože některý novější vůbec nedosahují toho, co ty starší.
Ona byla Britka? To jsem vůbec nevěděla.
Jednou jsem byla s kámoškou v obchodě a sháněla jsem medailonek s Audrey, protože jsem ho viděla u jedné holky a prostě jsem ho nutně potřebovala mít. A té mé kámošky jsem se zeptala, jestli ho někde neviděla. vykulila na mě oči, když jsem řekla jméno Audrey Hepburn. Vůbec nevěděla, o koho jde. Měla jsem jí chuť jednu vrazit. Přijde mi škoda, když o téhle skvělé ženě někdo neví.

5 Hani | bevintage.blog.cz Hani | bevintage.blog.cz | Web | 2. june 2013 at 17:35 | React

Uvědomila jsem si, jak moc jsem ji přehlížela. Zjistila jsem, jak velká legenda to je. Jdu si najít alespoň jeden film ve kterém hrála.. děkuju za tenhle článek, protože mi připoměl, co jsem zapomněla. :)
Jinak, ty teda máš ráda One Direction, nebo ne? :D

6 Infinity Infinity | Web | 3. june 2013 at 3:25 | React

Konečně jsem se dostala k tomu, abych tento článek okomentovala, mám z toho radost. Asi si budeš říkat, že jsem divná, že komentuju tak pozdě, ale já jak teď nemám povinnosti do školy, tak mám úplně obrácený den. Spím dlouho, pak jsem dlouho vzhůru. No ale tyhle řeči nemají co dělat s článkem samotným, tak jdu na hodnocení článku.

Audrey Hepburn si přesně zaslouží takovou chválu, jakou tu na ní pěješ. Protože ona byla tak výjimečná. Tolik toho v životě dokázala, že je pro mě životním vzorem. Mám opravdu jen pár vzorů mezi slavnými osobnostmi a ona mezi ně patří.

Viděla jsem s ní film My Fair Lady a četla jsem i knihu Pygmalion, podle které byl tento film natočen. Mám tento příběh moc ráda a ona se té roli zhostila neuvěřitelně. Byla to paní herečka.

Dále jsem viděla Prázdniny v Římě a tímhle filmem si mě naprosto získala. Byla tam tak rozkošná a ještě, když jsem viděla verzi s titulkami, o to kouzelnější zážitek to pro mě byl. Měla i dokonalý hlas. :-)

Myslím si, že si všechna ta ocenění si určitě zasloužila. A tím, že tolik pomáhala, byla velvyslankyní UNICEF, to jen potvrzovalo, jak velké srdce tato žena měla. :-)

7 May May | Web | 3. june 2013 at 15:10 | React

Jejde, Audrey.
Co k ní napsat. Myslím, že už to není ani legenda, ale ikona. Pochybuji, že někdo si nic nepředstaví, když řekneš "Audrey Hepburn". Minimálně Snídaně u Tiffanyho určitě.
Před pár lety jsem o ní začala číst a naprosto mě zaujala, okouzlila, očarovala. I když měla šlechtický původ zakořeněný v sobě, stejně si myslím, že z ní válka a všechny zážitky, které musela překonat, z ní udělaly takovou krásnou, vyrovnanou, pozitivní a elegantní ženu. To, co zažívala během druhé světové války mě utvrdilo v tom, že se v ní ta lidskost a odvaha projevovaly už v mládí, ale stejně jí pomohly ještě víc se rozdávat pro druhé, ale na druhou stranu být pořád "rovná".
Navíc mě zaujalo, že vlastně byla Nizozemka, i když uměla anglicky a nevučila se na nějaké škole herečkou a stejně prorazila v Hollywoodu, i když tehdy byly samozřejmě jiné podmínky než dnes.
Na druhou stranu si myslím, že rpívě to všechno z ní už udělalo tu ikonu a ne jen člověka. Nikdo si nedovolí o ní říct cosi špatného, i kdyži ona měla nějaké neřesti a ne jen dobrou náladu.
A hlavně:ona byla člověk. Ne ikona, ale opravdový, žijící člověk se srdcem. To je to, co se mi naní moc líbí a proč je por řadu lidí tak inspirativní, včetně mě. Ten její příběh jako z pohádky, ta krása a hlavně ty neuvěřitelné oči.

Viděla jsem s ní několik filmů, právě se sháním po The Nun's Story, ale obávám se, že ji v češtině nenajdu...Roman Holiday je klasika všech klasik, taktéž Breakfest at Tifannys a třeba právě Charade, nebo si mi ještě vyaví Sabrina, Love in the Afternoon...No, je toho hodně.
Občas si ale myslím, že kdyby se objevila podobná herečka jako ona, nevím, jestli by ji publikum přijalo, protože s emi zdá, že na začátku své kariéry byla taková...moc dovadelní, ejstli mi rozumíš. Naopak třeba právě v Nun's Story nebo právě Wait Until Dark už to byla herečka se vším všudy a plně se proměnila do své postavy, ale ve svých prvních filmech to byla spíš osobnost než herečka-vždycky v ní vidím Audrey a ne tu postavu.

No, ale tak jako tak, plně se s tebou ztotožňuju, ona byla opravdu nádherná žena.

8 Adiw Adiw | Web | 19. june 2013 at 22:12 | React

Audrey milujem. Raz mi dala učiteľka spevu pieseň Would not it be lovely a neskôr Moon River. Obi dve sú krásne, Moon River som dokonca spievala v škole. Tak som si povedala, že ich pozriem na YT. Keď som zistila, že pieseň spieva taká istá osoba, bola som uchvátená. Stiahla som si teda Raňajky u Tiffanyho a My Fair Lady. Dlho, dlho boli v mojom počítači a až keď som bola chorá, pozrela som si filmy. Raňajky u Tiffanyho ma dojali, krásny film, Audrey v ňom bola tak neskutočne krásna a aj keď neznášam fajčiarov, ona sa mi páčila. My Fair Lady je tiež krásny film, no môj favorit sú Raňajky u Tiffanyho. Keď som si pozrela ďalšie fotky, povedala som si: "Wow, ona bol tak neskutočne krásna..." Dokonca aj za staroby som ju poznala. A podľa čoho? Podľa jej úsmevu. Jej krásneho úsmevu.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama