Svět má chybu jménem bezohlednost.

28. may 2013 at 18:07 | written by Nik Herb |  with smile
Jak vypovídá nadpis. Dnes jsem byla svědkem lidské sebestřednosti. Ano, vím, občas je dobré postavit svoji osobu na první místo. Ale být tak neohleduplný? Ráno jsem jela ČSAD a já už si po čase na tento druh dopravy zvykla. Seděla jsem v autobuse, do kterého právě nastupoval kluk, mohl mít tak okolo sedmnácti let a hned za ním se o berli táhla milá stařenka. Představte si, že je v autobusu jedno volné místo. Myslíte si, že onen chlapec nechal posadit starou paní? Ne, sedl si na poslední místo jako král. A tak jsem se rozhodla, že když ne on, tak alespoň já budu mít dostatek slušnosti. Zvedla jsem a mile jsem pobídla stařenku o berli, ať se jde posadit. Oči se jí rozzářily a poděkovala mi, jako kdyby to byla nějaká zásadní věc. Naopak, mělo by to být běžné. Mladí lidé by si měli uvědomovat, že jednou zestárnou, budou je doprovázet bolesti kloubů a stát ve vratkém autobusu pro ně nebude příjemné. A já prostě doteď nepochopím, jak kluk, který určitě všude okolo tvrdí, jak není sportovně nadaný, nedokáže na pár minut postát.

Ale to není všechno. Opět jsme byli na exkurzi a měli jsme přednášku v jedné zasedačce, kde bylo 22 míst a nás spolu s učiteli bylo 24. Do této místnosti jsem šla mezi prvníma a tak jsem obsadila místo. Po chvilce jsem si všimla, že stojí spolužačka a naše paní učitelka, která není zrovna mladého věku. Nikoho, ani toho blbého fyzikáře nenapadlo jí jako dámu a staršího člověka nechat pustit sednout. A tak jsem se zkrátka zvedla já. A na mé místo se přihnala spolužačka. Hnusným tónem jsem jí řekla, jestli vypadám jako někdo, kdo by jí pustil sednout. A když si všimla, kam tím mířím, zvedla se a nechala posadit paní učitelku. Mám lidi ráda, ať jsou jacíkoliv. Ale občas by se hodila troška soucitu a dobrého vychování. Dokonce jsem se naučila přehlížet, ty malé holky s cigaretou u huby a slovníkem dělníků, ale tohle? I když jsem dvakrát v jeden den stála, dostala jsem dvakrát za sebou ten skvělý pocit, že jsem vychovaná, a že jsem udělala správnou věc, ke které se nikdo kromě mě neměl. Odhodlejte se pomoct lidem, jednou budete potřebovat pomoct vy a všichni vás budou jen přehlížet.


Fotka výše je ze zoologické zahrady, kde jsem byla 19. května, byl to tak krásný slunný den. A já sem tu fotku dávám, abychom si to sluníčko vynahradili alespoň takhle. Dnes jako vždy nabalená jak na Sibiř, aby mi nebyla zima. Svítí u nás sluníčko a dokonce to vypadá, že by venku mohlo být teplo. Vejdu z balkónových dveří a je to, jako by se proti mně někdo rozběhl s pánvičkou, až tak mě praští ta zima, co tam je. Plánuju jít navštívit koně, tak doufám, že neumrznu. A jestli ano, tak třeba za pár dní roztaju. Doufejme. Jediné slova, co mě v této chvíli napadají, zní přibližně takto: ,,How about a good weather?".

Dnes jsme byli v Tondachu, bez obav se vsadím, že všichni znají ty reklamy na střešní tašky. A poté v Cetrisu, jak už vypovídá název, v této firmě se vyrábí cementotřískové desky. A já začínám obdivovat strojaře. Ne, opravdu, kdybyste viděli, jak je celá výroba sériová, tedy jí nedělají tak lidi jako stroje. A ty stroje? Jeden složitý stroj za druhým. Vymyslet to muselo dát značnou práci. A já mám dneska jakousi milou náladu, i přestože jsem měla celé dopoledne křeče. Pomalu si přijdu tak slušná, že by mě rodiče měli šupnout někam do kláštera. I když s mým hrubým slovníkem, který obsahuje nejedno sprosté slovo, by po mě ten klášter nejspíš museli vysvětit.

Dole ještě jedna fotografie. Máte v okolí někoho, kdo vyžaduje více pozornosti než je pro jednoho člověka třeba? Já ano. A je to ten kluk, co je se mnou na fotce, mimochodem kamarád fotil mě a on se tam nějak ,,připařil". A tak mě napadlo, že vám napíšu, jak to s ním mám. Já ho chápu jako někoho, kdo se zkrátka pořád hledá. Kdo se snaží zapadnout do kolektivu tím, že se posmívá ostatním a neustále je otravuje. Můžete mu osmkrát za sebou říct, aby toho nechal. A vaše prosba se nedostane ani k jeho uším natož mozku. Ale když s ním jdete například ze školy a není kolem vás nikdo, kdo by vyvolal všechny jeho špatné vlastnosti, je to vlastně milý kluk. Je pozorný, naslouchá vám a nechá vás kecat a poté vám dá nějakou rozumnou zpětnou reakci. Dominiku, prosím buď takový jaký doopravdy jsi.

Druhý den mé třicetidenní cesty v podobně '30 day challenge' se bohužel přesouvá na zítřek, bude to dlouhý článek. A já měla potřebu napsat tento nesrozumitelný, ale přece významný článek.

Někdo, kdo vás má rád.

 

4 people judged this article.

Comments

1 Hani | bevintage.blog.cz Hani | bevintage.blog.cz | Web | 28. may 2013 at 18:45 | React

Máš na to zajímavý pohled. Já v dešti, jak jsem psala, vidím cosi pochmurného. Neříkám, že v autě, nebo doma není kouzelný, ale někdy také umí překazot plány. Ano, je nepochopený. Chtěla bych mu porozumět, ale nějak ty šedé mraky a.. nevím no. Ani příliš horko nemám ráda, a sluníčko taky umí pěkně znepříjemnit den. :)

Děkuju! :) No, určitě se nějaký špatný článek najde... :)

Je zajímavý mít dvě, vlastně tři identity. Taky to, jak je Unicorn, Nik Herb i ty sama pokaždé jiná osobnost, ale vlastně pokaždé stejná. Máš naprostou pravdu, za párlet se budeš usmívat nad vším co jsi psala... Určitě budeš nadšená. A nebudeš smutná?
Umíš předávat emoce. Radost a myslím, že smutek taky zvládneš... :)

..

Takovýhle lidi přímo "miluji". U nás ve třídě by moc lidí nepustil sednou staršího. Snad jen dva, nebo tři a to je hodně málo. Když také občas jedu autobusem je mi těch babiček líto, ale já můžu uvolnit jen jedno místo. To mne taky mrzí, ale z vlastní zkušenosti vím, že říkat třeba kamarádce, ať pustí sednout toho pána je... nevím, bude z toho hádka. A s tím kláštěrem... docela mne pobavilo, že by ho museli vysvětit. Moment, po mě vlastně taky. Ale ono se asi ani nejde odnaučit říkat sprostá slova.
A k fotkám - připadáš mi hrozně sympatická, jak tvými názory a tvou osobností tak i vzhledově. :)

2 Jass Jass | Web | 28. may 2013 at 19:19 | React

Och, Nik... Je mi tak ľúto že ti odpisujem až teraz, fľákam to. -.- K tvojmu komentáru... Ďakujem, ďakujem, ďakujem. Tvoje komentáre si strašne vážim. :) 30DCH som čítala, ešte ti ju idem okomentovať. Jedného dňa bude šibnutým patriť svet, to si pamätaj. :D Kamarát môjho otca povedal, že najlepšie povolanie je psychológ, lebo väčšina ľudí sa chová ku sebe, ku ostatným a ku svetu tak zle, že o niekoľko desaťročí budeme všetci mimo. Niečo na tom pravdy je, bohužial. :|

Čo sa týka tvojho blogu, designu, všetkého... Je to dokonalé. Príde mi to dokonca lepšie ako SW. Nebudem ti tu vypisovať, aké je tu všetko najlepšie a najkrajšie, veď vieš že si to aj tak myslím. ;)

A čo sa týka článku...
Aj ja sa vždy postavím, keď vidím dôchodcu, minule ma kvôli tomu museli držať dve tridsaťročné ženy čo sedeli oproti mne, lebo som bola obložená taškami a autobus mal "turbolencie". Ale aj tak pustím starého pána, pomyslela som si. Mám k nim úctu. Ale raz sa mi stala aj jedna príhoda, na ktorú stále myslím so zmiešanými pocitmi... S ujom som šla v lete busom, sedeli sme na tých sedadlách čo sú oproti sebe, poznáš to.. A kecáme, zrazu počujem spoza mňa: "Počkaj, sadni si," hovorila jedna pani druhej. "Netreba, tuto mladá ma pustí," odvetila druhá, asi 50-ročná pani tak veľmi neúctivým tónom (nekecám. naozaj, bola neúctivá) a kývla rukou na mňa. Vieš, nehovorím, že by som to neurobila - veď som to aj nakoniec urobila - ale to, ako to povedala... Neviem. Vieš, ona akokeby naštvaná že som ju ešte nepustila. Veď som ju ani nevidela.

My máme dnes náhodou pekný počas (ružový panter, aaa :D)... Vyzeralo to na búrku ale mraky sa zázrakom rozplynuli. -.-

To s tým kláštorom.. :D Tvoj humor je na nezaplatenie.

A k tomu spolužiakovi... Presne takéhoto mám. Ako nie výzorovo, ale správaním. Hľadá svoju cestu, myslí si že to čo robí je zaujímavé, predvádza sa. Ale keď s ním občas volám kvôli úlohám (on mne, nie ja jemu :D), je úplne vpohodičke. Deprimujúce je to s týmito ľuďmi. :)

3 Infinity Infinity | Web | 28. may 2013 at 20:28 | React

Kráásný článek, prostě úplně jsi mi zase vyrazila dech. :-)

Je od tebe hezké, že jsi nechala sednout starší paní a ten kluk musel být ale dost velký debílek, že si sednul jako ten král a nepustil ji, jak jsi sama napsala. :D
A i ta tvoje spolužačka byla asi fakt slušně vychovaná no. :D
Na fotkách jsi krásná, ten upřímný úsměv, co na fotkách máš je nejlepší. Je poznat, že jsi opravdu šťastná. :))

S tím klášterem jsi mě pobavila. :D A taky mluvím sprostě, toho sis asi už během telefonátů všimla. :-D

Líbí se mi, jak dokážeš ocenit lidskou práci. Jak si všeho vážíš. :)

Fotka s kamarádem je super. Hezky jsi ho popsala, přesně takové kluky taky znám a mám pár takových kamarádů, kteří se přede mnou chovají mile a jsou skvělí, pak přijdou ostatní a jsou zase za frajery.

A moc moc ti děkuju za krásný komentář u mě na blogu. Ani nevíš, jak upřímný úsměv na tváři jsi mi vyčarovala. Těším se, až si všechny ty knihy přečtu. :3
Také oceňuji to, jak vždycky odpovídáš na každou část komentáře, co ti zanechám. :*

4 Sydney - tangleds.blog.cz Sydney - tangleds.blog.cz | Email | Web | 28. may 2013 at 20:30 | React

Ďakuje pekne za tvoj komentár :) Tvoj blog bol StayWeird nie? :)
Som rada že si nejaké fotonávody skúsila a aj ti chutili :) A aj za pochvalu toho dizajnu moc moc sa teším :)
Som aj veľmi rada že sa ti u mňa na blog páči, tvoj blog si pridám do obľúbených hneď čo obnovím celú položku Favourite Blogs :)

To s tým chlapcom v autobuse no dnešní mladí ľudia si veľmi veľa vecí neuvedomujú. Ja neznášam keď prídem do busu a niekto si proste sadne na miesto ktoré je bližšie k uličke a to miesto pri okne ostane voľné to ma vie tak neskutočne vytočiť. Proste a nechápem či sa ten človek nemôže posunúť ..

Dominik je veľmi sympatický a podľa opisu aj super človek :) Strašne moc ti to pristane na oboch fotkách :)
A na tej fotke zo zoologickej sa mi páči tvoja riflová košela :)
Ps máš krásnu farbu očí :)

5 Coco Coco | Web | 28. may 2013 at 20:53 | React

Tak s tím sedáním naprosto souhlasím. Taky mě to vždycky nasere, ale prostě ti lidi jsou hrozně bezohlední, ačkoli je tohle jen banalita - nechat někomu volné místo. Fotky jsou krásné :)

6 Ter. Ter. | Web | 29. may 2013 at 12:02 | React

Já si myslím, že tenhle článek může připadat nesrozumitelný právě těm frajerům, kteří radši uleví svým líným nohám, než aby uvolnili místo staršímu člověku. Významná určitě je, to ano. Podle mě tak trošku v tom, že se v téhle naší generaci přeci jen najde někdo, kdo není takový sebestředný tupec a dokáže myslet i na ostatní a nejenom na sebe. A hlavně projevit alespoň trochu úcty ke starší generaci, která nám tady budovala půdu pro život. :)

Taky se musím přidat k holkám a říct, že odstavec s klášterem mě pobavil. :D Ale jsi jasným důkazem toho, že člověk s nepěkným slovníkem (kdo si dneska nezanadává, že) může mít velké srdce.

Popis kamaráda Dominika mě zase utvrzuje v tom, že každý člověk má lepší i horší stránku a že je jen na něm, jakou bude používat. Zdá se sympatický a podle tvého popisu musí být určitě fajn. :)

Fotky se povedly. A musím podotknout, že máš nádherné oči. Takové hodné. :)

7 Haň. Haň. | Web | 29. may 2013 at 12:26 | React

snad první název článku v češtině, a hned je to něco tak pravdivého, bohužel.
lidé se nestarají o ostatní, možná leda o ty, které mají rádi, ale o naprosté neznámé a cizí lidi? ne, proč by to taky dělali, že? zaujímám vůči tomu takový.. ironický postoj. nevím, jestli to takhle můžu říct, samozřejmě, že mě to mrzí, ale.. zkrátka jsem se asi smířila s tím, že všechny lidi nepřevychovám, i když by to u některých hodně prospělo. opravdu to nechápu, taky jednou budou staří.. v tomhle s tebou absolutně souhlasím, je to jako bych četla věty, které si myslím, ale ty to dokážeš lépe vyjádřit.

teď už sluníčko svítí, ale mě je to celkem na nic. :DD každopádně, ta fotka se mi strašně líbí, protože je taková veselá, optimistická. :3

já jsem někdy strašně překvapená, když nadáváš. je to do tebe takové nezvyklé. a už píšu spisovně, no ku*va. :D

ten kluk.. někteří takoví bývají, asi. obdivuji tě, že v něm nevidíš jen toho namachrovaného týpka, ale prostě i kluka, který se stále ještě hledá. je to úžasná vlastnost, že se na věci dokážeš podívat i z více pohledů.

tak strašně jsem na ten 30 Day Challenge zvědavá. a třeba ti k němu napíšu smyslupnější komentář, než je tenhle, přijde mi takový.. zvláštní.
ale co se dá dělat. myslím, že jsem měla v noci halucinace.. -.-

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama